در این سلسله مقالات به تشریح برخی از واژگان پرکاربرد در حوزه مشاوره سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

بانک

عبارت است از کلیه سازمان‌هایی که دارای شخصیت حقوقی و استقلال اداری و مالی هستند و مشمول نظارت‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی می‌باشند.

مشاور

منظور کلیه اشخاص حقوقی دارای سوابق حرفه‌ای و تخصصی روشن در حوزه مشاوره و سرمایه‌گذاری هستند. صلاحیت آنان از سوی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی براساس آیین‌نامه‌ی تایید و تشخیص صلاحیت مورد تایید قرار گرفته است. و توسط متقاضی برای ارائه خدمات دریافت تسهیلات مالی از بانک انتخاب شده‌اند.

نظارت

معادل واژه انگلیسی Supervision می‌باشد. در مرحله سرمایه‌گذاری و برای اطمینان از اجرای طرح بر طبق برآوردها و پیش‌بینی‌های به عمل آمده در گزارش توجیهی، انجام می‌شود.

مشاور ناظر

شخصیت حقوقی است که متقاضی از بین شرکت‌های مهندس مشاور منتخب کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی، حسب رشته تخصصی و نوع خدمات قابل ارائه انتخاب می‌نماید. بر اجرای طرح مورد نظر متقاضی نظارت می‌کند. و گزارش‌های نظارتی مورد نظر بانک را تهیه و به بانک ارائه می نماید.

ساختار شکست کار (W.B.S )

معادل واژه انگلیسی Work Breakdown Structure است. عبارت‌است از ساختار تفکیک فعالیت‌های پروژه تا سطح مورد نظر.

سرمایه‌گذاری ثابت طرح

سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل زمین، ساختمان، محوطه‌سازی، ماشین‌آلات و تجهیزات، تاسیسات، وسایط‌نقلیه، اثاثه‌اداری و… می‌باشد.

تامین هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت

منظور تامین تمام و یا بخشی از هزینه‌های ثابت و قبل از بهره‌برداری است. برای توسعه، تکمیل، بازسازی و نوسازی و یا رفع نواقص خط تولید واحد صنعتی، معدنی و یا خدماتی.

سرمایه درگردش اولیه

عبارت‌است از دارایی جاری اولیه که طرح برای بهره‌برداری به آن نیاز دارد. شامل موجودی مواد اولیه و بسته‌بندی، قطعات و لوازم یدکی و … می‌باشد.

مبلغ تقاضا

عبارت‌است از تسهیلات مالی که متقاضی به صورت ریالی، ارزی و یا هردو از بانک تقاضا می‌کند.

ادامه مطالب در پست بعدی